Co to jest Stymulator warg?

Stymulator warg to owalne urządzenie składające się z górnej i dolnej przedniej taśmy. Działa na mięśnie otoczenia szpary ustnej Na zasadzie odruchu z mięśni agonistów i antagonistów. Taka stymulacja powoduje, że część mięśnia okrężnego ust w okolicy czerwieni warg  zaciska się, co z kolei powoduje wydłużanie górnej wargi pomagając skorygować niekompetencję  warg. Ponadto taka stymulacja dezaktywuje mięsień bródkowy , policzkowy, śmiechowy oraz pozostałe mięśnie antagonistyczne mięśnia okrężnego ust. Pośrednio, ćwiczenia usprawniające wargi powodują, że  język jest cofnięty do tyłu co stanowi jego optymalną pozycję do rozpoczęcia reedukacji atypowego połykania.

Wskazania?

Stymulatory warg są przeznaczone dla pacjentów z niekompetencją warg (uchylone wargi podczas spoczynku), z krótką, górną wargą (uśmiech dziąsłowy), i/lub z atypowym połykaniem związanym z wypychaniem języka do przodu oraz naciskiem języka na siekacze.

 

Kiedy i jak używać Stymulatora warg?

Wytyczne odnośnie właściwego posługiwania się stymulatorem warg:

1. Pomiar obwodu łuku zębowego między pierwszymi stałymi  trzonowcami wykonany w ustach pacjenta lub na modelu.

2. Odpowiedni rozmiar stymulatora wybiera się na podstawie powyższego pomiaru. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy wybrać mniejszy rozmiar niż ten dokonany.

3. Po umieszczeniu stymulatora w ustach, pacjent zacznie ćwiczyć mięśnie warg bez poinstruowania ze strony lekarza. Będzie to oznaczało, że stymulacja warg jest aktywna, oraz że stymulator dobrany jest prawidłowo.

4. Zalecane jest użycie nocne oraz w ciągu dnia. Początkowo oraz w fazie przyzwyczajania się do urządzenia, zalecane jest używanie w ciągu dnia.

5. W celu reedukacji pozycji języka należy pamiętać o usunięciu wszystkich przeszkód, jakie mogą uniemożliwiać   uzyskanie pozycji spoczynkowej oraz ruchomości języka:

a) skrócone wędzidełko podjęzykowe.

b) że należy przeprowadzić terapię mającą na celu uzyskanie prawidłowej pozycji spoczynkowej języka.  W tym celu należy przeprowadzić terapię do prawidłowego pozycjonowania czubka języka oraz przykleić  parę guziczków językowych na powierzchni podniebiennej kłów lub przedtrzonowców w celu stymulacji boczno-grzbietowej  powierzchni języka.

Wyniki

Widoczne będą następujące rezultaty w okresie od czterech do sześciu miesięcy użytkowania stymulatora

a) Właściwe domykanie warg

b) Przedłużenie górnej wargi,

c) Poprawa pozycji języka. Zalecane jest również wykonywanie  ćwiczeń usprawniających, wykonywane na wpół otwartymi ustami, które to stymulują mięśnie odpowiedzialne za zmianę pozycji języka.

Rozmiary

Stymulator warg występuje w sześciu rozmiarach, ponumerowanych od jednego do sześciu. Mniejsze rozmiary używane są u dzieci, natomiast większe rozmiary przeznaczono dla pacjentów dorosłych.

Górne oraz dolne przednie taśmy owalnego urządzenia wywierają stymulujący efekt na mięśnie okrężne co jest raczej spowodowane ich kształtem a nie siłą , którą wywierają. Dlatego też jest istotne, aby wybrać odpowiedni rozmiar.

Przeciwwskazania

Nie używać w przypadku dzieci poniżej piątego roku życia.

Ostrzeżenia

Stymulatory warg nie wolno umieszczać w jakimkolwiek bezpośrednim kontakcie z dowolnym źródłem ciepła, w przeciwnym razie urządzenia ulegną deformacji i ulegnie zniekształceniu ich elastyczność.

Obserwacje

 Według uzyskanych wyników klinicznych stałe używanie stymulatora pozwala na wzmocnienie kształtu warg oraz pozycji. Z tego względu zaleca się go również podczas zabiegów estetycznych  twarzy, aby podwyższyć napięcie mięśni warg.

 Urządzenie można używać w połączeniu ze stałymi aparatami ortodontycznymi.

Obejrzyj przypadki

Odwiedź naszą stronę na FB MFS-Poland i obejrzyj posty z przypadkami. Zapraszamy!