Co to jest Stymulator do nosa?

To silikonowe urządzenie.Składa się z 2 tubek, które są połączone taśma stabilizacyjną. Zawiera płaską przestrzeń, która zapewnia bezpośredni kontakt z przegroda nosową. Zewnętrzna wypukła część powierzchni  wywiera nacisk na skrzydełka nosa. Specjalna patka stymuluje w rejonie skrzydełek nosowych partie mięśniowe. Ramię zewnętrzne zapobiega przypadkowemu wtłoczeniu tubek w nos. Urządzenie to występuje w 7 rozmiarach, 2 dla dzieci rozm. 00 i 01 i 5 dla nastolatków i dorosłych. Stymulator nosowy pobudza okołonosowe partie mięśniowe w rejonie skrzydełek nosa. Redukuje opór dróg nosowych poprawiając przepływ powietrza. Przebudowuje chrząstki nosowe w rezultacie harmonizując kształt otworów nosowych.

Użytkowanie stymulatora nosowego sprzyja oddychaniu przez nos u pacjentów:

- którzy prezentują zaburzenia w oddychaniu przez nos

- którzy oddychają przez usta

- chrapiących

- z bezdechem sennym.

Wskazania

Stymulator nosowy jest szczególnie polecany do stosowania u  pacjentów ze zwężonymi skrzydełkami nosowymi i wynikającego z tej wady ograniczonemu przepływowi powietrza. Ponadto jest zalecany osobom oddychającym przez usta -aby ułatwić oddychanie przez nos. Stymulator poprawia przepływ powietrza, dlatego jest także przeznaczony dla pacjentów chrapiących w celu złagodzenia objawów.

Jedynie kompetentny lekarz lub terapeuta może przeprowadzić kompleksowy wywiad dotyczący każdego przypadku i zalecić zastosowanie stymulatora nosowego samego lub w połączeniu z innymi stymulatorami.

Kiedy i jak używać Stymulatora do nosa?

Jak skutecznie i prawidłowo używać stymulatora do nosa:

1. Wybierz odpowiedni rozmiar stymulatora nosowego mierząc średnicę powiększonych nozdrzy używając suwmiarki ortodontycznej.

2. Średnica stymulatora nosowego musi być taka sama jak średnica nozdrzy. W przypadku wątpliwości, wybierz stymulator o niższej średnicy.

3. Nałóż wazelinę do ujścia nosa przed wprowadzeniem wybranego stymulatora.

4. Stymulator należy używać w dzień i w nocy

5. Po Kiku miesiącach używania pacjent otrzymuje większy rozmiar. Rozmiar stymulatora będzie wzrastał w trakcie leczenia.

Rezultaty

1. Natychmiastowo zwiększa się przepływ powietrza przez jamę nosową, co z kolei prowadzi do poprawy w oddychaniu nosem oraz zmniejszenia chrapania i bezdechu sennego.

2. Rezultaty długoterminowe osiąga się po upływie 7-9 miesięcy. Poprawia się oddychanie ( średnica nozdrzy) dzięki usprawnionej pracy grupy mięśni przynosowych po dokonanej stymulacji jednostek mięśniowych.

3. Po przeprowadzonej  terapii ( około 9 miesiącach) efekty stymulatora nosowego mogą osłabnąć. W takim przypadku wskazane jest kontynuowanie terapii.

4. Stymulatory nosa zalecane są jako wsparcie terapii dla pacjentów z bezdechem.

Rozmiary

Stymulatory nosowe występują w 5 rozmiarach ,dla dorosłych i dla dzieci powyżej 5 roku życia Stymulatory nosowe są ponumerowane według rozmiarów.

Rozmiar 00 i 0 dla dzieci , rozmiary 1,2,3,4,5 dla pacjentów powyżej 12 roku życia

Zalecany rozmiar: początkowo każdy pacjent powinien używać rozmiaru takiego jak średnica nozdrzy.

Stymulator może być używany w kombinacji ze stałym aparatem ortodontycznym.

Przeciwwskazania

Nie używać poniżej 5 roku życia.

Ostrzeżenia

Stymulatory nie powinny być umiejscawiane w kontakcie ze źródłami ciepła. W przeciwnym razie stymulator może ulec deformacji , a jego elastyczność może zostać osłabiona.

Obserwacje

Rezultaty potwierdzają, że stymulatory nosa przeznaczone do używania nocą posiadają istotne oddziaływanie kliniczne. Są także skutecznym narzędziem terapeutycznym do reedukacji oddychania, aby korygować oddychanie ustami oraz korygować  zapadające się skrzydełka nosowe dzięki natychmiastowym efektom oraz średniemu czasowi działania.

Obejrzyj przypadki

Odwiedź naszą stronę na FB MFS-Poland i obejrzyj posty z przypadkami. Zapraszamy!